©  Foto:

Lille Søster Is, selvbetjening i Langetved

Selvbetjeningsishus med is fra Søster Is i Haderslev. 

Søster Is er smagfuld kvalitetsis lavet på egne opskrifter og med løbende udvikling af nye smagsvarianter. Der er her et miks af klassikere som lakridsis og solbærdrøm og mere eksperimenterende varianter - chilli og chokolade. Isvarianterne skabes med årstidens danske bær og egenproducerede saucer og tilsætninger. Der anvendes ikke farvestoffer. Isen laves på frisk mælk fra jerseykøer - faktisk lever de på en anden gård i Langetved. Sorbetvariantnere er mælkefri. 

Søster Is smager bedst ved -14 grader, og det er lidt mere end der er i din fryser hjemme, der normalt er omkring -20 grader. Du skal derfor tage isboxen op 1 til til halvanden før du skal spise isen - og hold boksen lukket. Så passer det. 

Isboxene kan uden problemer transporteres i ca. 1 time uden problemer og uden frys. 

I Langetved findes der i et tidligere frysehus en selvbetjeningsbutik med Søster Is. 

Sådan finder du isbutikken:
Selvbetjeningsbutikken ligger ved siden af gården på Anneksvej 3 - lige hvor Gastrupvej og Anneksvej mødes. Du kan parkere langs med Anneksvej mens du køber isen. Vil du nyde isen på stedet, så er der borde/bænkesæt i den anden ende af Anneksvej - med udsigt over lille sø og engareal. 

Sådan fungerer det: 
Døren er forsynet med fjernstyret lås, så når du kommer til selvbetjeningsbutikken, så ringer du til det nummer, der står på skiltet i døren. Kort tid efter svarer døren, at den er åben, og du kan nu gå ind. Husk at lukke døren efter dig. Både når du går ind og når du forlader stedet. 

Sådan køber du:
I fryseskabet finder du den kasse med iskugler, som du gerne vil have. Der står uden på boxene hvilke typer is, der er i. Husk at lukke fryserskabslågen efter dig. Du betaler via mobile pay, der ligger seddel på bordet til venstre, når du kommer ind. Der er også et telefonnummer, du kan ringe til hvis du får brug for det. 

Følg med:
Du kan melde dig ind i facebookgruppen Lille Søster Is - Selvbetjening i Langetved - for at følge med i hvornår, der fyldes op. 

Langetves frysehus:
Langetved er en mindre landsby med spredt bebyggelse langs med Tved Å. Centralt i byen ligger det lille frysehus, hvor der nu er isbutik. Når du er inde i butikken, kan du gennem et "koøje" i den gamle frysehusdør se ind til fryseskabene. Frysehuset er fra den gang, hvor vi hver især ikke havde frysere hjemme, og hvor man i fælleskab i landsbyerne fandt løsninger. Langetveds frysehus blev bygget i 1950  bygning og fryseanlæg kostede i nutidskroner cirka en halv million. Bortset fra yderdøren er alt inventar oprindeligt. Frysehuset var i funktion frem til 2005, hvor køleanlægget stod af, og andelshaverne valgte at lukke frysehuset. 

Afstand: 
Rødding: ca. 4 km
Hærvejens cykelrute: 2 km. (Kørselsvejledning - både fra syd og fra nord: Ved Skrave Kirke kører du fra den skiltede Hærvejscykelrute og følger Skravevej indtil t-kryds med Gastrupvej. Her drejer du til højre, og efter du har krydset en å, hvor du kan se de for området karakteristiske rød- og hvidmalede brogelændere, så går Anneksvej fra til venstre.